Dernekolog

Dernekler Masası nedir?

Dernekler Masası Nedir

Dernekler masası, AB Müktesebatına uyum çerçevesinde hazırlanarak yürürlüğe konulan 03.08.2002 tarihli ve 4771 sayılı Kanun’un 3. Maddesi ile 2908 sayılı Dernekler Kanunu’nun 46. Maddesinde yapılan değişiklikle; dernekler ile ilgili hizmetleri yürütmek üzere İçişleri Bakanlığı bünyesinde Dernekler Dairesi Başkanlığı’nın kurulması ve aynı Kanun’un 73. maddesinde yapılan değişiklikle de; İçişleri Bakanlığı’nca, derneklere ilişkin iş ve işlemleri yürütmek, hizmetleri görmek üzere illerde valilikler, ilçelerde de kaymakamlıklar bünyesinde derneklerle ilgili bir birim oluşturulması hükmü getirilmiştir.

31.07.2003 tarihinde çıkartılan 4970 sayılı yasa ile 3152 sayılı İçişleri Bakanlığı Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun’da yapılan düzenleme ile İçişleri Bakanlığı’nda Dernekler Dairesi Başkanlığı’nın yeri ve görevleri belirlenmiştir.

Dernekler Masası Nedir?

Dernekler masası nedir sorusunun cevabı yukarıda bahsedilen kanunlar, düzenlemeler kapsamında; derneklerin tüm iş ve işlemlerini yürütmek maksadıyla illerde valilikler, ilçelerde ise kaymakamlar bünyesinde kurulan derneklerle ilgili birimdir.

Öte yandan derneklerin tüm iş ve işlemlerini yürütecek olan birim açıklamasından anlaşılması gereken sonuç; Dernekler Kanunu ve çıkarılan yönetmelikler dâhilinde derneklerin kuruluşunu, işleyiş şeklini, hukuki iş ve işlemlerini, son olarak da kapatılışı gibi hareketlerini denetleyen, kontrol eden birim olarak değerlendirmek en doğrusu olacaktır.

Eğer ki siz de bir dernek kurmak istiyorsanız “Dernek nasıl kurulur?” başlıklı yazımızdan yardım aldıktan sonra, dernekler hakkında bilgi almak istiyorsanız sitemizdeki Kuruluşlar kategorisini inceledikten sonra gitmeniz gereken yerin Dernekler Masası olması gerektiğini aklınızdan çıkarmayın.

Ayrıca unutmayın, merak ettiğiniz ve anlamadığınız noktalar için yazının altına yorum yaparak ya da sitemizdeki iletişim formları üzerinden bizlere ulaşabilirsiniz.

YAZIYI PAYLAŞ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir