Öğrenci Kulüpleri, Kuruluşlar

Gazi Üniversitesi SKS İzci Topluluğu

Gazi Üniversitesi SKS İzci Topluluğu

Gazi Üniversitesi’nde kurulan ve başkanlığını Orçun Kerem BOZKURT’un yapmış olduğu SKS İzci Topluluğu, Atatürk İlke ve İnkılapları doğrultusunda, İzci And ve Türesine bağlı kalarak izciliği; gençlere anlatmak, sevdirmek, yurt içi ve yurt dışında teorik ve pratik etkinlikler düzenlemektedir. Gençler, izcilik ile beraber kendilerini ve doğayı keşfetme fırsatı bulurlarken, her türlü duruma hazırlıklı, kendi kendine yetebilen, özgüven sahibi, ekip çalışmasına yatkın, topluma faydalı bireyler haline gelmelerini sağlamaktadırlar.

SKS İZCİ TOPLULUĞU’NUN AMAÇLARI

SKS İzci Topluluğu’nun sitesinde yaptığı kısa açıklamayla amacını, “Kişinin gönüllülüğünün İzci Yasasına bağlı kalması koşuluyla, köken, ırk, sınıf veya korkudan uzaklaşmadan herkese açık bir gençlik hareketidir. İzci Yasası, İzci Promis ve ayrıca Atatürk İlkeleri’ne bağlı kalarak, izciliği gençlere tanıtmayı ve sevdirmeyi amaçlıyoruz. Ayrıca, gençleri fiziksel, zihinsel ve ruhsal gelişimlerinde desteklemek için, açık havada ve hayatta kalma becerilerine güçlü bir şekilde odaklanarak teorik ve pratik eğitim için yurt içi ve yurt dışı etkinlikler düzenlemeyi hedefliyoruz.

İzci Slogan şudur: HAZIRLIKLI OL, bu da GÖREVİNİZİ yapmaya her zaman zihin ve bedeninizde hazır olduğunuz anlamına gelir. Kendinizi her düzene itaatkar olmak için disipline ederek ve ayrıca meydana gelebilecek herhangi bir kazayı veya durumu önceden düşünerek, doğru zamanda yapılacak doğru şeyi bilip yapmaya istekli olun. Kendinizi güçlü ve aktif hale getirerek ve doğru zamanda doğru şeyi yapabilecek hale getirerek Beden İçinde Hazırlıklı olun ve bunu yapın.” şeklinde açıklamıştır.

İZCİ ANDI

Dünya’nın dört bir yanındaki tüm İzciler, hareketin ideallerine ulaşmak için bir İzci sözü verirler ve İzci türesini kabul ederler. İzci türesini kabul ederken şu sözleri söylerler;

“Tanrıya ve vatanıma karşı vazifelerimi yerine getireceğime, izcilik türesine uyacağıma, başkalarına her zaman yardımda bulunacağıma, kendimi bedence sağlam, fikirce uyanık ve ahlâkça dürüst tutmak için elimden geleni yapacağıma şerefim üzerine and içerim.”

İZCİ TÜRESİ

Dünya’daki İzcilerin tabi olduğu ve izciliğe kabul edildiğinde herkesin uyması gereken kurallar vardır. Türkiye izcilerinin Türesi 10 maddeden oluşmaktadır:

1. İzci, sözünün eridir. Şeref ve haysiyetini her şeyin üstünde tutar.

2. İzci, yurduna, milletine, ailesine ve izci liderlerine sadıktır.

3. İzci, başkalarına yardımcı ve yararlı olur.

4. İzci, herkesin arkadaşı ve bütün izcilerin kardeşidir.

5. İzci, herkese karşı naziktir.

6. İzci, bitki ve hayvanları sever ve korur.

7. İzci, büyüklerinin sözünü dinler, küçüklerini sever ve korur.

8. İzci, cesurdur, her türlü şartlar altında neşeli ve güler yüzlüdür.

9. İzci, tutumludur.

10. İzci, fikir, söz ve hareketlerinde açık ve dürüsttür.

YAZIYI PAYLAŞ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir